Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pieśń nad pieśniami - treść lektury

To jedyna księga w całej Biblii, która nie nawiązuje do Boga, do dziejów narodu wybranego ani nie zawiera żadnych myśli czy też przesłań teologicznych. Pieśń nad Pieśniami to utwór typowo liryczny określany jako poemat doskonały o tematyce miłosnej.


Na treść Księgi składa się sześć pieśni, z których każda, opisuje miłość Oblubieńca do Oblubienicy. Jesteśmy świadkami miłości doskonałej. Na przykładzie dialogów, jakie śledzimy i jakie są treścią Księgi, poznajemy moc tego uczucia: Powstań, przyjaciółko ma, piękna ma i pójdź! Gołąbko ma, ukryta w zagłębieniach skały, w szczelinach przepaści, ukaż mi swą twarz, daj mi usłyszeć swój głos, bo słodki jest głos Twój i twarz pełna wdzięku.

Oto na wpół śpiąca Oblubienica oczekuje na przybycie ukochanego. Gdy tylko usłyszała jego kroki oraz miłosne wezwania, uznała, iż szkoda jej nocnego stroju i nie wyszła na spotkanie. Ukochany przybywa więc przed komnatę Oblubienicy.


Wkłada rękę przez otwór w drzwiach w nadziei, iż w odpowiedzi otrzyma on dłoń ukochanej. Ona podchodzi do drzwi lecz, Ukochany znika a zrozpaczona Oblubienica biegnie by go znaleźć: Ukochany mój przez otwór włożył rękę swą, a serce me zadrżało z jego powodu. Wstałam, aby otworzyć miłemu memu a z rąk mych kapała mirra drogocenna – na uchwyt zasuwy. Otworzyłam ukochanemu memu, lecz ukochany mój już odszedł i znikł, życie mię odeszło, iż się oddalił. Szukałam go lecz nie znalazłam, wołałam lecz mi nie odpowiedział. Dziewczyna biegła w ciemnościach po pustych ulicach, napotykając po drodze straż, która zaczęła ją bić, odarła ją z płaszcza i pokaleczyła. Zrozpaczona, prosi kobiety jerozolimskie, by pomogły jej przekonać Oblubieńca o sile jej uczucia do niego. Oblubieniec w tym czasie opiewa piękno i urodę swojej Oblubienicy.